Hledáme učitele!

 

Hledáme šikovné a trpělivé paní učitelky a pány učitele. Lekce probíhají jednou týdně  v neděli, úterý a středu . Kontaktujte Ninu Marcussen postřednictvím emailu czechschoolofdallas@yahoo.com

 

Nina Marcussen

Founder, Director

Zpívánky, Školáci, Czech For Beginners - Children

Nina has 20 + years of experience in education field and 9 years of entrepreneurial experience building a small business. She is married and is a mother to two great kids.

She taught drama in an elementary art school in her hometown of Chomutov in the Czech Republic for long 7 years. She was a radio show host  in the first private radio stations that started to broadcast after the fall of the iron curtain. She earned her wings in the local radio Agara station and soon moved to the national, Radio Evropa 2 and later to Frekvence 1, stations where she spent 4 great years of her life.

Nina was involved in setting up the first George Soros sponsored Community Center under the Open Society Fund Initiative in Prague.

She has been a full time teacher at Robert Muller School of Fairview for the past 13 years, as well as teaching Music Together Program to families of North Texas for 5 years in the past.

The idea for a Czech School came to her at the 100th Anniversary of Sokol Celebration in Dallas. She was inspired by this gathering of Czech and Slovak families. The deep longing for her beloved Czech land as well as the beautiful Czech language unlocked a new path. She hopes that more and more Czechs and Slovaks will come and help her revive our cultural heritage. We want our children to be proud of their roots!

 

 

Nikola Linhart

Výtvarná výchova

Jmenuji se Nikola Linhart, mám tři děti, z toho dva školáky. Vím, jak je těžké udržet češtinu dětem v zahraničí a tak jsem měla velkou radost, když Nina přišla s nápadem České školy. Moc se těším na všechny dětičky, jak budeme spolu kreslit a tvořit. 

 

Ing. Martina Slezáková

Čeština pro dospělé/Czech for ADULTS
Martina se přestěhovala do Texasu z České republiky na podzim 2012. Pochází z Brna, vyrůstala však na moravském Slovácku v učitelské rodině. Vystudovala ekonomii a management, pracovala jako HR Consultant. Nyní řídí český e-shop zaměřující se na umění.
Martina je hrdá, že je členem teamu České školy a má příležitost šířit český jazyk. Ráda by tak dělala v přátelském a zábavném prostředí společných lekcí. Srdečně Vás všechny zve! Let´s Czech it out!

 

Miroslava Kolínová - Hendrich

Specializuji se na výuku češtiny pro dospělé - od mírně pokročilých po velmi
pokročilé studenty. V Dallasu bydlím trvale od září 2016.
V České republice jsem prošla praxí od učitelky českého jazyka na základní škole až po Karlovu univerzitu v Praze. Na Karlově univerzitě jsem učila posledních 16 let obory Ošetřovatelství a Psychologii.
Snažím se zde české komunitě zprostředkovat nové české filmy a dokumenty. Líbila se vzpomínková akce
na Věru Čáslavskou. Ve výuce českého jazyka se dále vzdělávám; s Ninou
Marcussen jsme se zúčastnily konference českých učitelek v Atlantě. V srpnu se zúčastním konference Českých škol bez hranic v Praze. V České republice mám dva dospělé syny a často se tam vracím. Pokud se učíte
česky a máte v plánu navštívit Českou republiku, můžete mě kontaktovat na adrese kolinova.mirka@gmail.com Velmi si vážím každého, kdo se chce naučit český jazyk. Není to lehké, ale je to
velmi obohacující a může to být i legrace (sranda). Těším se na Vás zase od září v České škole Václava Havla.
Heslo: Naše země je všude, kde jsou lidé, kteří mluví naší řečí, sdílejí naše zvyky a
touhy.
I specialize in Czech language teaching for adults of both categories: pre-intermediate and upper level. I have been living in Dallas since September 2016. In the Czech Republic my professionalcareer had started with teaching of the Czech language at primary school and finished at the position of the lecturer at Charles University in Prague. There I have been conducting lectures on Nursing and Psychology for last 16 years.
In here I try to mediate new Czech movies and documentaries for the Czechcommunity. Vera Caslavska’s memorial was fully appreciated as well. I am taking part in additional educational programmes for Czech language teachers; together with Nina Marcussen we have participated at the conference of Czech teachers in
Atlanta. This August I am taking part in the conference called Czech schools without boundaries which is held in Prague. My two adult sons live in the Czech Republic thus I frequently come back there. In case you study Czech and you intend to visit the Czech Republic, you can contact me by e-mail: kolinova.mirka@
gmail.com I fully appreciate everybody who wants to learn the Czech. It is not that easy but it is really rewarding activity which can be also great fun. I am looking forward to meeting all of you at the Czech School of Vaclav Havel in September.
Our motto: Our country is everywhere, where one can meet the people who
speak our language, share our traditions as well as dreams.